Izba Pamięci Narodowej

IZBA  PAMIĘCI  NARODOWEJ

W  NIEMOJKACH

Izba Pamięci Narodowej mieści się w budynku Szkoły  Podstawowej i Gimnazjum w Niemojkach, służy jednocześnie jako klasopracownia  historyczna.

Początki Izby sięgają 1960 roku. Założycielem jej i pierwszym opiekunem była ówczesna nauczycielka tej szkoły Pani doktor Barbara Wyczółkowska Łotocka. Wraz z członkami Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego  zorganizowała  w 1962 roku kącik poświęcony Ziemi Łosickiej.

W gromadzeniu eksponatów pomagali wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz mieszkańcy Niemojek, Łosic i okolicznych miejscowości.

W Izbie zgromadzono bogate zbiory. Obecnie liczą około 1500 eksponatów. Podzielone są one na grupy tematyczne:

1.     Archeologia

2.     Kultura ludowa Podlasia

3.     Kultura dworska przełomu XIX i XX wieku

4.     Powstanie narodowe na Podlasiu

5.     Polacy na frontach II Wojny Światowej

6.     Armia Krajowa na Podlasiu

7.     Wielcy Ludzie z Naszej Ziemi Najbliższej

8.     Biblioteczka historyczna.

Szczególne miejsce wśród zgromadzonych eksponatów zajmują zbiory dotyczące historii ziemi najbliższej, czyli Ziemi Łosickiej i Podlasia. Obejmują one zbiory etnograficzne i wytwory sztuki ludowej takie jak: ozdobne tkaniny, fragmenty stroju ludowego, haft, ceramika,  sprzęty gospodarstwa domowego, wyroby kowalskie, kolekcja starych fotografii.

W dziale kultury dworskiej zgromadzono m.in. obrazy i pamiątki rodzinne oraz tomiki poezji i rękopisy poetki i literatki związanej z Niemojkami - Wacławy z Grodzickich Czechowskiej.

Ważne miejsce w naszych zbiorach zajmują dokumenty poświęcone Stefanowi Żeromskiemu, który w latach 1898 - 1890 przebywał na Naszej Ziemi - ślady przeżyć z Podlasia możemy odnaleźć w „Dziennikach", „Przedwiośniu i nowelach pisarza.

Do ciekawych zbiorów zaliczyć należy również oryginalne dokumenty, ulotki, gazety wydawane przez władze okupacyjne i organizacje podziemne  w latach 1939-1945, a także fragmenty niemieckich pocisków V- 2.

Najstarsze eksponaty w naszych zbiorach to wytwory praczłowieka: narzędzia kamienne, broń z kości i rogu  oraz narzędzia z epoki żelaza.

Izba Pamięci w Niemojkach za swoją działalność  wystawienniczo - oświatową  otrzymała wiele dyplomów i medali. Przez ponad 50 lat  swego istnienia przyciągnęła wielu zwiedzających. Zbiory wykorzystywane są  także   w pisaniu prac magisterskich , dyplomowych i  doktoranckich, wypożyczane na wystawy do muzeów. Udostępniane są turystom indywidualnym, wycieczkom szkolnym, obozom wędrownym, do potrzeb radia i telewizji oraz wszystkim zainteresowanym.

Izba Pamięci w Niemojkach przyjmuje gości w dni pracy szkoły lub innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu z Dyrektorem Szkoły Panią mgr Małgorzatą Hawryluk  lub  z opiekunem Izby Panią mgr Hanną Gochnio.

Telefon (83) 357 16 27

Serdecznie zapraszamy  wszystkich chętnych do zwiedzania

Izby Pamięci Narodowej w Niemojkach.

Na krótką lekcję historii naszego kraju, a szczególnie historii

Ziemi Łosickiej i Podlasia zapraszają:

DYREKCJA, NAUCZYCIELE

I UCZNIOWIE