SPOTKANIE Z RODZICAMI : „WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI

I MŁODZIEŻY”

28 listopada 2018 r., w ramach realizacji wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbyło się w naszej szkole spotkanie mające na celu ukazanie wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Podczas zebrania zaprezentowano film edukacyjny pt. Wychowanie przez czytanie Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Rodzice mieli też okazję obejrzeć wystawkę wybranych książek zakupionych w ramach realizacji programu. Otrzymali ponadto list pani Ireny Koźmińskiej – Prezes Fundacji skierowany do rodziców, ukazujący potrzebę głośnego czytania dzieciom i młodzieży, które wzmacnia więź i wzajemne zaufanie, rozwija sprawne posługiwanie się językiem oraz pozwala wychować zdrowego emocjonalnie młodego człowieka.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020

Priorytet III: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program został zatwierdzony Przez Radę Ministrów 6 października 2015 r.

Cele priorytetu III tego programu to:

Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Cele szczegółowe:

- Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.

- Wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych.

- Rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi.

(Podstawa prawna: Uchwała nr 180/2015 Rady Ministrów z dn. 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).

W ramach NPRCz zostało przyznane wsparcie finansowe dla naszej szkoły na zakup do biblioteki współczesnych, popularnych książek, cieszących się zainteresowaniem uczniów. Warunkiem jest jednak spełnienie określonych wymagań.

W ramach realizacji programu w roku szkolnym 2017/18 zrealizowano następujące działania:

I Zorganizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo:

1. Pasowanie na czytelnika –12 kwietnia 2018 r.

2. Głosowanie na najciekawsza książkę w związku z obchodami Światowego Dnia Książki -

23 kwietnia 2018 r.

II Realizacja projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki:

1. Młodzież czyta pierwszakom. Projekt był realizowany w terminie marzec-maj 2018 roku. Zainteresowani uczniowie klas starszych czytali dzieciom z klasy pierwszej wybrane utwory. Uzupełnieniem zajęć były przygotowane zagadki, łamigłówki, kolorowanki związane ztreścią czytanych tekstów.

2. Baśniowy świat. Dzieci kl. II- III szkoły podstawowej zostały zachęcone do samodzielnego czytania baśni. 9 maja wzięły udział w konkursie czytelniczym,który miał formę pisemnych zadań. Najwyższą liczbę punktów uzyskały następujące osoby:

1. Maria Koszałko – klasa III,

2.Cezary Lipiński – klasa II,

3. Lena Wierzchowska – klasa II i Bartłomiej Radziejewski klasa III. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

3. Zareklamuj książkę –czytanie w klasach IV, V i VI wraz z wychowawcą wybranej książki, wspólne wykonanie plakatów zachęcających do jej przeczytania (kwiecień – czerwiec 2018). Efekty pracy wyeksponowano na gazetce i zaprezentowano podczas szkolnych obchodów Dnia Rodziny 10 czerwca.

4. Przeczytałem (-am) i polecam- konkurs na najciekawszą recenzję książki (dla kl. VII szkoły podstawowej i II, III gimnazjum) - 23 kwietnia – 8 maja. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

1.Ewa Ługowska – klasa III gimnazjum,

2.Wiktoria Knapiuk – klasa III gimnazjum,

3. Wiktoria Daniluk – klasa VII szk. podstawowej.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody książkowe i dyplomy, a nagrodzone recenzje wyeksponowano na gazetce szkolnej i zaprezentowano podczas obchodów Dnia Rodziny.

III Zasięgnięcie opinii rodziców i samorządu uczniowskiego przy zakupie książek.

10 czerwca 2018 r., w trakcie obchodów Dnia Rodziny, zbierano propozycje rodziców i uczniów dotyczące zakupu współczesnej literatury dziecięcej do biblioteki szkolnej.

4. Prowadzono systematyczną współpracę z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Łosicach oraz Miejsko- Gminną Biblioteką Publiczną w Łosicach. W ramach współpracy przekazywano uczniom informacje o organizowanych przez biblioteki konkursach, imprezach promujących czytelnictwo, m. in. Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, Nocy Bibliotek, wypożyczano brakujące lektury. 27 kwietnia br. zorganizowano spotkanie dzieci z pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej połączone z prezentacją wystawy Podróż po literaturze – Magiczna książka.

źródło:  https://men.gov.pl/?s=narodowy+program+rozwoju+czytelnictwa